فرا رسیدن فصل بهار به مانند آغازی بر طبیعت است که رویش و زمانی برای تازه شدن را وعده می دهد، جشن باستانی نوروز سال ۱۴۰۱ فرصتی برای شروعی تازه است.

جشن باستانی نوروز، رویدادی فرا فرهنگی است که از روزگاران کهن به یادگار مانده است و فرصت شادمانی را برای انسان های آزاد و رها فراهم آورده است.

ما نیز در مجله لیلاج جشن نوروز سال ۱۴۰۱ را گرامی می داریم و آن را به همگان شادباش می گوییم.

لیلاج

سال نو خورشیدی ۱۴۰۱

برای آن گروه از انسان ها که دمی را در جستجوی شادمانی غافل نمی مانند، جشن نوروز یک فرصت سالانه برای برپایی جشن و سرور است. البته قابل اشاره است که خاستگاه آن در تاریخ و فرهنگ سرزمین های ایران باستان است و هنوز هم مردم مناطق گوناگون فلات ایران، نوروز را جشن می‌ گیرند.

لیلاج

این فرصت ارزشمند را غنیمت شمرده و برای تمامی شما بزرگواران آرزوی موفقیت و شادکامی داریم.

اطلاعاتی درباره نوروز

نوروز به عنوان یک جشن قدیمی و کهن از اقوام متعددی در منطقه به ارث رسیده‌ است و با رنگ و انگ ویژه، شناسنامه ایرانی به خود گرفته و از آن به عنوان نماد پیوند دهنده افراد و اقوام ایرانی و ملت ایران یاد می‌ شود. ایرانیان نوروز را آغازگر رستاخیز طبیعت، گاه رویش و زایش باغ و بوستان می‌ دانند و بر این باور هستند که در نوروز، همزمان با طبیعت، باید روزگار نو و جدیدی را با روان و نگرش نو، در تن‌ پوش تازه ای آغاز کنند.

نوروز، با عنوان رسمی «روز بین‌المللی نوروز» توسط یونسکو به عنوان میراث فرهنگی و معنوی بشر به ثبت جهانی رسیده‌ است. این روز همچنین یکی از روزهای مقدس و اعیاد مذهبی زرتشتیان و بهاییان نیز به‌ شمار می‌ رود. جشن نوروز با تحویل سال یا لحظه برابری اعتدال بهاری آغاز می‌ شود؛ لحظه‌ ای که خورشید در سیر ظاهری خود در ابتدای برج حمل، از استوای زمین گذشته و برابری روز و شب رخ می‌ دهد.

نقاشی نمادین از برگزاری مراسم جشن نوروز
نقاشی نمادین از برگزاری مراسم جشن نوروز

در گاه‌ شماری هجری خورشیدی، لحظه تحویل سال تعیین‌ کننده نخستین روز (هرمز روز یا اورمزد روز) از ماه فروردین است. چنانچه آغاز سال، قبل از ظهر و در نیمه اول شبانه‌ روز تحویل شود، همان‌ روز نوروز است و اگر تحویل سال بعد از ظهر باشد، فردای آن روز، نوروز است.

نوروز در تقویم میلادی در بیشتر سال‌ها با ۲۱ و گاه ۲۰ و به‌ ندرت ۲۲ مارس مطابقت دارد. در کشورهایی مانند ایران و افغانستان که گاه‌ شماری هجری خورشیدی به کار برده می‌ شود، نوروز، روز آغاز سال نو است. اما در کشورهای آسیای میانه و قفقاز، تقویم میلادی متداول است و نوروز به عنوان آغاز فصل بهار جشن گرفته می‌ شود و روز آغاز سال محسوب نمی‌ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *